Nobelova cena klesla na dno

WM [12.12.2012]

Po udělení Nobelovy ceny míru Obamovi v roce 2009 a dalším kontroverzním osobám v předchozích letech nemůže být tato cena nadále považována za prestižní mezinárodní ocenění. Letošní udělení této ceny Evropské Unii už jen potvrdilo fakt, že se tu neodehrává nic jiného, než politicky zprofanovaná fraška.

Na rozdíl od ostatních Nobelových cen ji neuděluje švédská Akademie věd, ale norský Nobelův výbor, jmenovaný norským parlamentem. Tento Výbor NENÍ skupinou nezávislých a apolitických osobností, ale je skupinou norských politiků internacionálně-levičácké orientace. Většina z nich usiluje o vstup Norska do EU a většina získala funkci ve Výboru poté, co skončili v poslanecké, ministerské, nebo jiné politické funkci.

Výbor tvoří 5 stálých členů a několik nestálých členů. Abychom pochopili, proč je NC Míru tak politicky zkorumpovaná, je nutné seznámit se s lidmi, kteří o udělení ceny rozhodují. Zde je 5 stálých členů v současné sestavě :

Torbjörn Jagland - předseda Výboru. Bývalý premiér a politik norské "Labour party" (Socialistické strany). Za jeho vlády se odehrálo několik politických a korupčních skandálů. Politickou kariéru zahájil v 60-tých letech vstupem do mládežnické odnože Socialistické strany ( ta organizace, která pořádá politické kempy na ostrově Utoya, kde zaútočil Breivik ). Jagland je skalním příznivcem vstupu Norska do EU. Od roku 1999 je jedním z vice-prezidentů Socialistické Internacionály.

Karin Kullmannová - kosmopolitní liberálka, její manžel je cizinec, politička z norské Konzervativní strany. V roce 1994 během referenda o vstupu Norska do EU podporovala vstup. Ovšem občané EU odmítli.

Inger-Marie Ytterhornová - z libertariánské Progresivní strany, bývalá poslankyně.

Berit Reiss-Andersenová - nová členka Výboru, zvolená v listopadu 2011. Ze Socialistické strany.

Gunnar Stälsett - znovu zvolen do Výboru v listopadu 2011. Bývalý luteránský biskup a bývalý politik ze sociálně-demokratické a agrární Centristické strany. Pseudo-humanista.


Do konce roku 2011 byly ve funkci, místo nově zvolených členů, tyto dvě funkcionářky :

Sissel Marie Ronbecková - z norské Socialistické strany, bývalá ministryně. V mládí předsedkyně Socialistické mládeže.
Agot Jorunn Valleová - politička a bývalá poslankyně ze strany Socialistická levice.

Mezi další aktéry patří :

Sverre Lodgaard - politolog ze Socialistické strany
Christopher Stensaker - bývalý poslanec z Progresivní strany
Geir Lundestad - ředitel norského Nobelova institutu, nestraník
Knut Vollebaek - multikulturní humanista, politik a diplomat. Také působí ve funkci Komisaře pro národnostní menšiny

Závěr

Výběr laureáta není, ani nemůže být objektivním, apolitickým rozhodnutím, když Výbor tvoří ideologicky vyhranění politici. Udělováním Nobelovy ceny jen poskytují finance a mezinárodní propagaci svým politickým souvěrcům a ideologicky spřízněným organizacím.

Není pouhá náhoda, že se NC Míru začala ubírat tímto směrem v 60-tých letech, kdy na západě vznikla Nová levice se svou neo-marxistickou, multikulturní ideologií. Mezi laureáty NC se tehdy začali postupně objevovat černoši z JAR a USA bojujcí proti bílým, kontroverzní politici a lidskoprávní aktivisté, nebo zelení environmentalisté.

Dochází k zásadnímu znevážení závěti a odkazu zakladatele této ceny Alfreda Nobela, za což byl Výbor mnohokrát kritizován. Arogantní neo-marxističtí politici si ovšem z této kritiky dělají jen legraci.

Zpět na článkyfree web counter