Šimpanzi poslouchají jen černošskou muziku


Američtí biologové z univerzity v Atlantě realizovali experiment, jehož cílem bylo zjistit, jaký druh hudby preferují šimpanzi. Tlupě šestnácti šimpanzů každé ráno pouštěli různé hudební styly a sledovali, jak opice reagují. Když se šimpanzům hudba nelíbila, odešli od reproduktorů do jiné části výběhu, kde bylo ticho.

V první fázi experimentu se zdálo, že šimpanzi vůbec nemají rádi hudbu a preferují ticho. Vědci totiž mezi hudebními vzorky měli jen různé bělošské hudební styly - od Mozarta a jiné klasiky, přes lidové písně, moderní pop, až po tvrdou muziku. Když vědci tyto písničky pouštěli šimpanzům, tak opice od zdroje hudby odcházely a nejevily o ni zájem.

Pak vědci zkusili rozšířit výběr a šimpanzům pustili i africkou etnickou hudbu, jakou hrají negerské kmeny v západní Africe při různých rituálech a tancích.

A co na to opice ? Šimpanzi najednou reagovali zcela opačně. Zůstávali poblíž reproduktorů, ze kterých hrála černošská hudba a se zájmem poslouchali. Opice tedy preferují hudbu, která je jejich intelektuální úrovni nejbližší - tu nejprimitivnější, ve které převažuje pouze rytmické bubnování doprovázené jednoduchými nápěvy, výkřiky a hulákáním.

Jakoukoliv "vyšší" hudbu šimpanzi nechápou, je pro ně příliš sofistikovaná a vzdálená. Ale negerská etnická hudba je natolik primitivní, že ji opice rozumí a líbí se jim.

Kdyby šimpanzi dokázali tvořit muziku, asi by byla velmi blízká "hudbě", jakou produkují afričtí černoši.

Poznámka: To by také vysvětlovalo, proč lidé, kteří obdivují primitivní hudbu, jako je černošský hip hop, nebo africké ethno, mají inteligenci blížící se úrovni šimpanzů.

Zpět na článkyhit counter