Na hlavní stránku  

I naše buňky se chovají rasisticky

WM [06.02.2010] j.m.


Léčba pacientů pomocí kmenových buněk zdravých dárců se uplatňuje při léčbě rakoviny, leukémie, úrazů, ochrnutí apod. Vědci z Masarykovy univerzity nyní objevili vážný problém, který vzbudil celosvětovou pozornost: předpokladem účinné léčby je, že buňky dárce musí mít podobnou genetickou informaci, jako buňky pacienta.
 

Pokud jsou bílému pacientovi implantovány kmenové buňky od dárců jiné rasy, může to pacientovi přivodit vážné komplikace. Tělo tyto odlišné buňky nepřijme. Stejně tak "evropské" buňky nepřijme například tělo Asiata.
 

„Vůbec bych nepředpokládal, že u buněk funguje tento zvláštní rasismus, jehož objev bude mít zřejmě dalekosáhlé důsledky v medicíně. Lidské tělo je prostě složitější, než často tuší i lékaři nebo genetici,“ komentuje objev o odlišnosti kmenových buněk genetik Daniel Vaněk.
 

Znovu a znovu se potvrzuje, že anti-rasistická ideologie, která dogmaticky vnucuje rovnost všech ras, může mít dalekosáhlé negativní následky pro celou společnost i vědu. Rasy si nejsou rovny, genetická rozdílnost je obrovská a je proto nutné na tyto rozdíly upozorňovat a brát je v úvahu v medicíně, vědě, školství, imigrační politice a dalších oblastech.
 

Multikulturní snahy tedy přináší netušené problémy, jak vidíme, i ve zdravotnictví. V rasově smíšené společnosti, plné odlišných menšin z celého světa, je pro pacienty mnohem obtížnější získat vhodného dárce, jehož kmenové buňky, či orgán pacientovo tělo přijme. To platí i pro narušené Evropany, kteří mají potomky například s africkým cizincem. Jejich dítě může v případě vážné nemoci, či úrazu zemřít, protože pro něj bude těžké rychle najít vhodného dárce.
 

Tisková zpráva : http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=031&r=z_domovaa&c=1331226