Hoax proti nacionalistům


S rostoucí podporou nacionálních stran v celé Evropě roste i reakce ze strany protinárodních levičáků. Příkladem je úmyslné šíření lživých zpráv v mediálním prostoru, takzvaný hoax.

Jedním s posledních případů je nepravdivá zpráva o údajné akci nacionalistů z italské Ligy Severu, kteří chtěli upozornit na ilegální imigraci z Afriky a vydali se člunem od afrického pobřeží na Maltu. Po cestě měla jejich loď shořet, když vystřelili světlici do vlastního člunu a posádku měly zachránit maltské záchranné čluny.

Pravda je taková, že nic z toho se nestalo. Celá zpráva byla vymyšlena s cílem poškodit Ligu Severu a odpůrce imigrace. Mnohem horší je, jak ochotně některé sdělovací prostředky tuto lež převzaly a publikovaly s evidentním záměrem poškodit nacionální hnutí.

Na českém webu tento hoax převzal například portál Novinky.cz. Lživý článek vyšel 8. dubna 2014 pod původním názvem "Populisté se při plavbě proti imigrantům málem utopili. Světlici vstřelili do vlastního člunu".

Hoax pochází z téměř neznámého italského "sociálního" blogu. Článek zde vyšel 20. března a již na první pohled je zřejmé, že na fotografii nejsou topící se nacionalisté uprostřed moře, ale skupina potápěčů nedaleko od pevniny :


To ovšem protinárodním novinářům nevadilo a začali článek ochotně přebírat. Prvním byl maltský deník Malta Independent, který tento hoax převzal a doplnil o další lži. Následně jej převzaly další zahraniční portály, například britský Huffington Post a po nich i české Novinky.cz.

Protinárodní novináři zprávu přebírali a zveřejňovali i dlouho poté, co italský portál Gazzetta di Modena celou zprávu odhalil jako lež a prokázal, že jména nacionalistů uvedených v hoaxu, kteří se měli topit, jsou vymyšlená a takoví lidí ve straně Liga Severu vůbec neexistují.

Až 14 dní poté, co se prokázalo, že jde o lživou zprávu, média pod návalem stížností zareagovala tak, že v tichosti články doplnili o větu, že se informace nezakládají na pravdě a vše zametli pod koberec.

Zpět na články